Toukokuun HU-passikilpailun voittajajoukkue on selvillä!

8.6.2022

Helsingin Uimarit haastoi toukokuun ajaksi kaikki kilpa- ja taitouinnin lasten ja nuorten valmennusryhmät- ja joukkueet kisaamaan aktiivisimman porukan tittelistä! Uimarit täyttivät kuukauden ajan HU-passejaan, joiden yhteistuloksista laskettiin kunkin joukkueen keskiarvosuoritus ja eniten liikkunut ryhmä/joukkue palkitaan. Liikuntatunteja kerryttävät lajiharjoittelun lisäksi monipuolinen omatoiminen liikkuminen sekä arkiliikunta kuten jalkaisen tai pyörällä kulkeminen.

Kisan voittoon ylsi taitouinnin Meritähdet-joukkue hienolla 89 tunnin keskiarvollaan! Kaikkien joukkueen uimareiden tulokset ylsivät kilpaurheilevan nuoren liikuntasuositukseen eli yli 20 tuntiin. Joukkueen uimarit palkittiin kesän kunniaksi jäätelölahjakortein!

Koska kaikki seuran ryhmät ja joukkueet lähtivät reippaasti mukaan rasteja keräämään, tässä vielä muutamia nostoja kunniamainintojen merkeissä hienoista ja mielenkiintoisista passisuorituksista:

Voittajajoukkue Meritähdissä kaikki uimarit osallistuivat kisaan ja liikkuivat yli 20 viikkotunnin keskiarvolla kisan voittoon!


  • Yksilösuorituksista ylitse muiden nousu Kilpurit-ryhmän uimarin 170 tunnin huikea kuukausitulos! Valtavan liikuntamäärän taustalla on toukokuulle osunut lakkoviikko, jolloin kyseinen uimari oli hyödyntänyt kaiken koululta vapautuneen ajan monipuolisesti liikkuen.
  • Terve Urheilija -sivuston mukaan kilpaurheiluun tähtäävän lapsen tai nuoren tulisi liikkua viikossa vähintään 15-20 tuntia. Kaikista seuran ryhmistä/joukkueista löytyi korkeimmista tuloksista kilpaurheilevan nuoren liikuntasuosituksen täyttäviä suorituksia. 
  • Yksi ilahduttava asia oli, miten seuran vanhimmat kilpauimarit ryhmässä Kilpa 1 sijoittuivat kisassa hienosti toiselle sijalle. Ryhmän uimareista monet ovat jo aikuisiässä, eikä heillä kerry viikossa lasten tapaan esimerkiksi pihalla pelaillen liikuntaa, joten tulos on porukalta todella hieno!
  • Piraijat-ryhmä puolestaan kunnostautui isoista ryhmistä suurimmalla osallistumisprosentillaan, kun lähestulkoon kaikki ryhmän uimarit osallistuivat kisaan passin palauttamalla!

HU-passeja täytetään seuraavan kerran syyskaudella 2022, jolloin jaossa on jälleen uudet palkinnot sekä kenties lisää kunniamainintoja!

Lähteet:

Terve Urheilija. 2021. Päivittäinen liikkuminen - Aktiivinen arki - Terveurheilija