Uimarin hyvä arki -luentosarja osa 1: aikatauluttaminen

4.3.2021

Eilen 3.3. käynnistettiin Helsingin Uimarien Uimarin hyvä arki -luentosarja, jonka tarkoituksena on tukea seuran puolelta uimareita mahdollisissa arjen haasteissa. Aiheiksi on valikoitu sellaisia teemoja, joihin urheiluseuratoiminnan parissa usein törmätään, ja joihin perheissä kaivataan apua tai tukea. 

Sarjan ensimmäisessä osassa aiheena oli aikatauluttaminen. ‍Uimarin hyvä arki koostuu koulun, harjoittelun sekä vapaa-ajan sujuvasta yhteensovittamisesta. Aiheesta luennoimassa olivat luokanopettaja ja oppikirjailija Anu Löyttyniemi, uimari-valmentajat Noora Kokko ja Pippi Nordström sekä seuran kilpauinnin päävalmentaja Ilari Aalto. Teemaa lähestyttiin muun muassa käytännön opiskeluvinkkien, Pipin ja Nooran esimerkkipäivien aikataulujen sekä tutkitun tiedon kautta. 

Luennon osuudet ovat nähtävinä tallenteina seuran Youtube-kanavalla ja luentodiat löytyvät täältä

Uimarin hyvä arki -luennot saavat jatkoa ravintoaiheen osuudella huoltajille ja nuoremmille uimareille suunnatussa kokonaisuudessa 7.4. sekä yläkoulu- ja lukioikäisille suunnatussa kokonaisuudessa 15.4.