Helsingin Uimareiden Uinticupeissa Rollorajat paukkuivat rikki!

1.2.2024

Viime viikon lauantaina 27.1. uiduissa Uinticupeissa riitti vilskettä. Kisat uitiin tuttuun tapaan Pirkkolan Uimahallilla, mutta tällä kertaa vain viidellä radalla aikataulun väljentämiseksi. Uintikisat olivat vuoden ensimmäiset kilpailut, johon uimarimme osallistuivat. Kisaamaan oli saapunut lähemmäs sata kilpauimariamme sekä lisäksi noin parikymmentä HTU Stadin uimaria. Nuorimmat kilpauimarimme kisasivat ensimmäistä kertaa aivan virallisissa lajeissa kilpailulisenssien hankintojen myötä. Kisoissa alitettiin yhteensä kymmenen Rollorajaa sekä yksi nuorten SM raja. Onnea rajoja alittaneille!

Kannustusta saatiin hetkittäin oikein halli raikuen, sillä katsojia oli saapunut valtoimesti paikalle. Katsojat koostuivat pääosin uimareiden vanhemmista. Uimarit ja katsojat pääsivät kisojen yhteydessä sovittamaan seuravarusteita. Sovitetut seuravaatteet pystyi tilaamaan vielä eilen ALTAALLE.comin nettikaupasta. Uusi seuravaatetilaus tehdään mahdollisesti vielä ennen kesää. Kisoissa oli ostettavissa myös seuran kannatustuotteita. Kannatustuotteista kerätyt tuotot käytetään seuran lasten ja nuorten harrastustoiminnan tukemiseen.

Kisat olivat siis kaikin puolin onnistuneet. Kiitos siitä kuuluu kisojen järjestäjille, toimitsijoille, vapaaehtoisille, osallistujille sekä myös katsojille. Seuraavat seuran järjestämät uintikilpailut Pirkkolan Pikkuiset uidaan jo ensi viikolla lauantaina. Kisoihin odotetaan tulevan paljon pikkuisia uimareita ympäri pääkaupunkiseutua. 

Nähdään Pirkkolan Pikkuisissa!